Atunci când nu ești sportiv profesionist, competiția poate fi pretextul pentru susținerea programului de antrenament, cadrul explorării unor zone necunoscute, întâlnirea cu prietenii pasionați de același sport sau doar încălzirea pentru petrecerea de după. Mai jos sunt evenimentele în natură (triatlon, duatlon, înot în ape deschise, alergare montană și ciclism) care propun cel puțin una din variantele de mai sus.

Uită-te pe listă, vezi ce-ți face cu ochiul, iar dacă ai participat la vreuna din competiții spune-le și altora cum ți s-a părut (vezi rating-ul de mai jos).

Maratonul Nisipului
Mamaia, Constanța
Gârboavele XC 9
Gârboavele, Galați
ZIUA B
Pantelimon, Ilfov
Cozia Racing Team
Jiblea Veche, Vâlcea
Prima Evadare
București
msg Maraton Apuseni
Muntele Băișorii, Cluj
X-MAN România
Oradea, Bihor
Tour de Tur CBA
Orașu Nou, Satu Mare
Karst Isverna MTB Race
Isverna, Mehedinți
BikeRace Eldon Brașov
Brașov, Brașov
Ultrabug 2019
Fundu Moldovei, Suceava
Măcin Mountain Fun
Greci, Tulcea
Bikeathon Țara Făgărașului
Făgăraș, Brașov
Titans Triathlon
București
Retezat SkyRace Intersport
Cheile Buții, Hunedoara
Oceanman
Constanța, Constanța
DHL Carpathian Marathon
Cheile Grădiștei Fundata, Brașov
24 - 28 iunie 2020
Carpathia Trails
Cheile Grădiștei Fundata, Brașov
Legendele Nemirei
Slănic - Moldova, Bacău
Marathon 7500
Padina - Peștera, Dâmbovița
Saint Ana Lake Exterra Triathlon (XSALT)
Lacul Sfânta Ana, Băile Tușnad
Topoloveni Summer Tour
Topoloveni, Argeș
Rodnei Sky Race
Borșa, Maramureș
Triatlon Cluj
Mărișel, Cluj
Mureș 24 H
Târgu Mureș, Mureș
Traversarea Tarniţei
Cluj-Napoca, Cluj
Carpathian MTB Epic
Fundata, Brașov
Corcova Trail Race
Corcova, Mehedinți
Be you – Cucerește Ignisul
Firiza, Maramureș
Cupa Max Ausnit
Lugoj, județ Timiș
Herneacova XCO UCI C1
Herneacova, județ Timiș
Maratonul Nordului MTB
Pomârla, Botoșani
2×2 Race
Bâlea Lac, Sibiu
Endurance Triathlon
Beliș, Cluj
22 august 2020
Maratonul Via-Maria-Theresia 6.0
Bistrița Bârgăului, Bistrița-Năsăud
29 - 30 august 2020
Maratonul Olteniei
Râmnicu Vâlcea, Vâlcea
Háromszék Triatlon
Șugaș Băi, Covasna
Maratonul Dacilor
Costești, Hunedoara
Hargita Trail Running
Harghita Mădăraș, Harghita
Cupa Pădurea Verde kids
Dumbrăvița, Timiș
Transfier
Arefu, Argeș
Ciucaș X3
Cheia, Prahova
BikeXpert Alpine Challenge
Pucioasa, Dâmbovița
H3RO Trichallenge
Mamaia, Constanța
Cheia MTB Challenge
Cheia, Prahova
Trascău Trail Run
Rimetea, Alba
Herneacova Run4Fun
Recaș, Timiș
Maraton Piatra Craiului
Zărnești, Brașov
Șugaș Race
Șugaș Băi, Covasna
Aleargă Hășmașii v3.0
Bălan, Harghita
Haiduci și Domnițe
Moara Vlăsiei, Ilfov
Făget Tour Fortech
Pădurea Făget (Cluj Napoca), Cluj
București MTB Race
București, București
8 noiembrie 2019
Crosul de noapte
Parcul Central (Cluj-Napoca), Cluj
23 noiembrie 2019
Livada TrailRun
Livada Palacsay (Cluj-Napoca), Cluj